Фемінізм і трансгендерність: на перетині ідентичностей

В завершальний день Квір Форуму 2020 транс*активіст Юрий Франк (Yuri Frank) провів лекцію, присвячену проблемам взаєморозуміння всередині правозахисних рухів. Відправною точкою заходу став розбір неетичного висловлювання відомої письменниці Джоан Роулінг про те, що, нібито, всі люди, у яких буває менструація – жінки. Активіст навів зрозумілі приклади, що спростовують цей факт, та пояснив, чому подібні висловлювання є проблемою для всього правозахисного руху.

Негативне ставлення окремих груп феміністок до трансгендерних людей сягає своїм корінням 70-х років минулого століття. Саме тоді серед радикальних феміністок поширювались ідеї про те, що гендер тісно пов’язаний із біологією, а жінкою можна лише народитись. Стверджувалось, що транс*жінки не мають жіночого досвіду, як тілесного, так і соціального. Тоді ж почала зароджуватись і риторика про те, що трансгендерні жінки нібито використовують своє становище для того, щоб втиратися в довіру до цисгендерних жінок та ґвалтувати їх.

Квінтесенцією цих поглядів стала одна з найвідоміших робіт трансексклюзивного руху, текст радикальної феміністки Дженіс Реймонд «Транссексуальна імперія: створення шимейл», в якому вона жорстко виступала проти будь-яких проявів трансгендерності.
«Ця проблема трансексклюзивності в фемінізмі стосується всього світу, але найактивніше така позиція відстоюється у Великій Британії. – стверджує Юрій Франк. – Велика частина тамтешніх феміністок схильна вважати, що трансгендерні жінки є нічим іншим, як чоловіки, що намагаються просунути свої інтереси за рахунок підтримки феміністичного руху і заважають цисгендерним жінкам у боротьбі за їх права. Також широко поширеною дезінформацією є риторика про те, що транс*жінки ґвалтуватимуть цисгендерних жінок у в’язницях. Такі висловлювання взагалі не мають ніякого зв’язку з реальністю. Річ у тім, що пенітенціарна служба перед розподіленням засуджених по виправним закладам уважно досліджує їх біографії, історію, схильність до насильства та багато інших факторів, завдяки яким подібну можливість можна виключити.

Варто також зазначити, що значний вплив на британське суспільство має авторитетний сайт moms.net. Це такий-собі ресурс для матусь, який має настільки значну вагу в суспільстві, що його підтримкою намагаються заручитися навіть політики під час ведення передвиборчих кампаній. Там же були помічені й перші трансфобні коментарі Джоан Роулінг.»

Багато уваги Юрій приділив недавньому коментарю Джоан Роулінг про те, що всіх людей, у яких буває менструація, варто називати жінками. Активіст звернув увагу на те, що вона активно критикувана трансгендерних людей починаючи з 2018 року. Спочатку письменниця виражала відкриту підтримку шотландській радикальній феміністці Мадлен Бьорнс, яка вкрай негативно висловлювалася про трансгендерних людей, а потім висловлювалася на підтримку співробітниці однієї з британських правозахисних організацій, якій відмовили у продовженні контракту через те, що вона місгендерила трансгендерних колег.

Дуже показовою можна вважати і реакцію на критику висловлювань Роулінг. Людей, які засуджували її позицію та звертали увагу на те, що письменниця не повинна знецінювати досвід транс*персон, звинувачували у тому, що вони «кидаються на жінку».
Юрій також розповів про те, що в реаліях України прослідковуються схожі тенденції. Найбільш помітно це було в середині нульових років на інтернет-майданчику LiveJournal, а також звернув увагу на те, що більшість трансексклюзивних феміністичних груп сучасності тісно співпрацюють та фінансуються релігійними, праворадикальними та традиціоналістськими фондами.

Захід відбувся за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung в Україні

Автор Максим Шевченко

Максим Шевченко