Когнітивні викривлення, та як вони впливають на наше життя

Другий день Квір Форуму, 21 серпня, розпочався з лекції транс-активіста Yan Gubsky про когнітивні викривлення, та те, як вони впливають на повсякденне життя людей. Захід відбувся в затишній обстановці конференц-залу будинку, де проживають учасни_ці заходу.

☝️Річ у тім, що наш мозок не досконалий і часто намагається працювати за шаблонами. Збільшує кількість когнітивних викривлень ще й те, що в сучасному світі забагато інформації, якою людині доводиться щоденно оперувати. Свій відбиток накладає також культурний багаж та соціальний вплив, під який потрапляла особа протягом свого життя. Звісно, повністю виключити когнітивні викривлення практично неможливо, проте Ян Губський поставив за мету лекції навчити учасни_ць розпізнавати їх та максимально критично ставитись до інертних думок.

«Когнітивні викривлення можуть бути цілком безпечним явищам, проте дуже часто вони несуть реальну загрозу. – Каже Ян. – Особливо це стосується активізму. Варто згадати противників щеплень, борців проти ГМО, релігійних фанатиків. До останній тенденцій подібного викривленого активізму можна зарахувати людей, що виступають проти поширення стандарту стільникового зв’язку 5G. Та якщо навчитися прослідковувати такі процеси в роботі свого мозку та розвинути критичне мислення, можна якщо не перестати, то хоча б почати значно рідше втрапляти в ментальні пастки.»

🎈В ході лекції Ян пояснив, що когнітивні викривлення не є чимось страшним і притаманні геть усім людям. Все ж, особистий досвід і соціум накладають відбиток на формування способу мислення людини, її життєві приорітети, світогляд та поведінку. Ян наводив яскраві приклади і навіть відтворив з учасни_цями експеримент «Сліпота неуваги», який продемонстрував, що людина, зконцентрована на певній справі, схильна не помічати, що відбувається поряд з нею.

Активіст запропонував двом учасни_цям перекидати одні-одн_ій яблуко, а всіх інших попросив рахувати кількість кидків. Під час цього Ян змінив кепку, і, як і очікувалось, цього ніхто не помітив. Саме так і працює «Сліпота неуваги».
Лектор перерахував повний список відомих когнітивних викривлень.

Серед них
1. Помилка того, хто вижив
2. Одного разу в контакті – завжди в контакті;
3. Упереджене підтвердження;
4. Промінь прожектора;
5. Влучний стрілець;
6. Після – не означає внаслідок;
7. Раціоналізація після покупки;
8. Викривлення на користь своєї групи;
9. Ефект гравця;
10. Заперечення/перебільшення вірогідності;
11. Вибіркове сприйняття;
12. Ефект статусу-кво;
13. Ефект негативності;
14. Ефект більшості;
15. Проекції;
16. Цієї миті;
17. Переоцінка значущості окремих випадків.

Ян Губський стверджує, що з цим можна цілком успішно боротися. І основною зброєю в цій боротьбі є критичне мислення, перевірені факти і знання та здоровий глузд.

Захід відбувся за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung в Україні

Автор Максим Шевченко

Максим Шевченко

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *