Круглий стіл «За сімейні цінності», або що не так з антигендерними рухами?

Саме цей малюнок був першою та офіційною ілюстрацією анонсу круглого столу на офіційній сторінці Херсонськой обласної державної адміністрації .

4 червня у Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара відбувся круглий стіл «За сімейні цінності» в рамках Всеукраїнського форуму сім’ї.  Начебто непогана ідея почала свою реалізацію з того, що оголошення про круглий стіл містило ознаки «мови ворожнечі». Але це лише початок історії…

Мова ворожнечі

Наприкінці травня на сайті Херсонської обласної державної адміністрації розмістили оголошення, яке згодом видалили. Але ми зберегли архівну копію, аби цим могли «насолодитись» усі бажаючі: http://archive.is/7m9mo.

Отже, намальовані чоловічки – імовірно жінка, чоловік та двійко дітей – під парасолею захищаються від веселки, що стікає, наче кров, і дуже нагадує прапор ЛГБТІ. Чи варто говорити про те, що це обурило певних людей – не лише представників ЛГБТІ, бо сьогодні образили їх – завтра можуть образити кого завгодно?

Після того, як у соціальних мережах здійняли галас із цього приводу, зображення замінили, а згодом статтю взагалі видалили. Чому? Про це далі.

Трошки без документів

Те, що починається з мови ворожнечі, зазвичай взагалі носить принаймні дивний характер. Згодом з’ясується, що навіть агресивний. Так і вийшло.

У тому ж згаданому оголошенні на сайті Херсонської ОДА було написано: «З такою ініціативою виступила Громадська рада при Херсонській обласній державній адміністрації». Громадська рада – це колегіальний дорадчий орган при Херсонській ОДА, тому цілком логічно, що будь-яка ініціатива Громадської ради має бути затверджена протоколом, де зазначено, що дану ініціативу підтримали більше, ніж половина членів ради. Але якщо подивитись протоколи, то в жодному з них не було відображено підтримки зазначеного круглого столу. Більш того, ініціатива про підтримку була винесена один-єдиний раз – у травні, але кворуму для голосування вже не було, тому пропозицію не ухвалили. І це відображено у протоколі.

На звернення стосовно такої колізії до голови Громадської ради при ХОДА Ірини Зорі відповідь була отримана не одразу, але вона вартувала того, аби зачекати: «Нічого страшного. Ми не маємо голосувати кожну пропозицію. Ну не відобразили в протоколі – розберемось». Тобто маємо картину: голова Громадської ради при ХОДА написала листа від імені Громадської ради про проведення круглого столу, не маючи на це права та підтримки більшості в Громадській раді. На підставі цього листа Херсонська ОДА підтримала пропозицію і виставила оголошення на офіційному сайті. На звернення щодо неправомірності подання такого листа від імені колегіального органу його керівник цілком спокійно зазначила, що в цьому немає нічого страшного. До речі, щодо «розберемось»: в день проведення круглого столу мали бути збори активу Громадської ради для з’ясування зазначеної ситуації. Чи варто говорити про те, що до сьогодні ці збори так і не відбулись?

Після того, як проблему з документами та «мовою ворожнечі» було виявлено, стаття взагалі зникла з сайту:

Суспільний резонанс, або Кого і від кого потрібно захищати

На описаному вище проблема не вирішилась. Після відвідин круглого столу стало цілком зрозуміло, чому його провели за документами, яких не мало бути в природі: подібний круглий стіл просто не підтримали би, адже нічого спільного із добрим словом «сім’я» він просто не має.

Єдиним, що дарувало приємні емоції на заході, були виступи директорів шкіл, які просто демонстрували взаємодію школи та родини, роботу з дітьми та батьками тощо. Все інше було доволі далеким від поняття «сімейні цінності» і скоріше нагадувало середньовічне зібрання з питань спалення відьом – просто більш цивілізоване.

Отже, на круглому столі неодноразово було зазначено прагнення навчання дітей тому, що їм необхідно прагнути до багатодітності (навіщо?), лунали фрази «один раз на все життя», а справжньою «вишенькою на тортику» були пропозиції щодо заборони абортів. Це все, не враховуючи постійного пропагування «християнських цінностей» без пояснення, що саме мається на увазі, хоча ті самі люди пропагували зазначені вище заборони та багатодітність.

Жодного слова під час круглого столу не пролунало про проблеми сучасних родин (окрім того, що батьки дедалі більше їдуть на заробітки і не можуть виховувати дітей, але лунало це в контексті багатодітності). Також жодної уваги ніхто не приділив статистиці проблем та актуальній проблемі домашнього насильства. Чи варто говорити, що про проблему безпечних статевих стосунків та навчання цьому дітей теж ніхто не говорив? Ці теми оминали, наче табу.

На круглому столі не було ані директора міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, ані обласного. До речі, практика кількох років свідчить: раніше Херсонська ОДА перед проведенням подібних подій та своєю участю в них зверталась саме до директора Центру соціальних служб Херсонської обласної ради за відповідним висновком – цього разу не звернулась. Директор центру Дмитро Муценко надав відповідь, яку він надавав обласній адміністрації стосовно проведення подібних круглих столів:

«Згідно зі статтею 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Обмеження за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншим принципами забороняється.

Інститут сімʼї має конкретно-історичний характер, він постійно змінюється і розвивається у зв’язку з розвитком потреб суспільства. Життя сім’ї, її історичні типи, її структура залежать від загальних тенденцій зміни, розвитку суспільства.

Традиційні і характерні для українського народу духовні, культурні, історичні і моральні цінності не є сталими. Це динамічна змінна система, яка реагує на суспільно-політичний, культурний та, взагалі, цивілізаційний розвиток українського суспільства і держави в цілому.

Зважаючи на практичний досвід соціальної роботи з різними категоріями населення та велику кількість проблемних ситуацій і випадків, які на цей час не врегульовані нормативно ХОЦ СССДМ вважає, що певні зміни до існуючої нормативно-законодавчої бази вносити необхідно забезпечуючи рівні права і можливості громадянам України зі збереженням певних пільг і преференцій стосовно окремих категорій, таких, як багатодітні сім’ї, сім’ї, які виховують дітей з особливими потребами та інших потребуючих особливої уваги.

Враховуючи зазначене, потрібно, в рамки правового поля, ввести ті відносини, які фактично у суспільстві існують спираючись на досвід і моделі розвинутих суспільств світу, зважаючи, що соціальний, культурній, економічний та політичний розвитки тісно взаємопов’язані і не можуть існувати відокремлено.

Безпосередня розробка таких нормативних змін повинна відбуватись у фаховому середовищі з урахуванням багатьох нюансів, причинно-наслідкових взаємодій та прогнозних результатів тощо. Громадська організація «Багатодітних родин «ДРЕВО» не є науковою або експертною установою і висловлює думку дуже обмеженого кола осіб і є упередженою, тому, вважаємо, що звернення окремих громадських організацій можна брати виключно до уваги.

На сьогодні, регулювання питання сімʼї та дитини покладено на Міністерство соціальної політики України (пункт 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 18 червня 2015 року № 423), яке має відповідні наукові та фахові ресурси.

Враховуючи зазначене, вважаємо, що прийняття звернення депутатів обласної ради стосовно питань, повʼязаних із захистом інституцій сімʼї в Україні, спираючись на звернення окремої громадської організації є недоцільним».

Отже, думки фахівців ніхто не питав, а виділене жирним шрифтом – це не лише підкреслення висновку. Справа у тому, що цьогорічний круглий стіл проводила та сама громадська організація, яка намагалась робити це і раніше: громадська організація «Багатодітних родин «Древо» під керівництвом Андрія Щербакова, відомого своїм агресивним ставленням до ЛГБТІ-спільноти та пропагуванням багатодітності. Саме Андрій Щербаков, який увійшов до складу Громадської ради при ХОДА, був ініціатором звернення про проведення даного круглого столу, але звернення так і не підтримали, що абсолютно не зупинило голову Громадської ради від подання листа від імені всього колегіального органу.

На круглому столі були присутні освітяни, громадські діячі, представники релігійних організацій. Але не було жодного представника соціальних служб або психолога. Захід вийшов доволі однобоким і без натяку на можливість іншої думки або іншого ставлення, наприклад, родин, які не хочуть мати дітей, не прагнуть до багатодітності або не є віруючими. Зважаючи на те, що це не приватний захід, а круглий стіл, підтриманий обласною адміністрацією, він мав враховувати інтереси всіх верств суспільства. Якщо зважити на те, що Андрій Щербаков отримував кошти з міського бюджету на підтримку багатодітних родин, а витрачав на сантехніку та господарські товари, то стає іще більш неприємним, що захист сімейних цінностей, які невідомо чому відрізняються у певної групи людей від загальнолюдських, відбувається під керівництвом людини, яка замість захисту розповсюджує ворожнечу. До речі, серед представників соціальних груп, яких так чи інакше обурило проведення круглого столу, є чимало платників податків, а їхні інтереси чиновники, які підтримали проведення круглого столу, мали б врахувати обов’язково, адже зарплатню отримують саме з податків.

Запис переважної частини заходу добре продемонструє пропагування «мови ворожнечі» в херсонському суспільстві. Але іще більш печальним є той факт, що даний круглий стіл навіть близько не ставив питання вирішення нагальних проблем (домашнє насильство, системна просвітницька робота тощо), але пропагував однобоке бачення родини із нав’язуванням саме цього бачення. Якщо ми живемо у вільному суспільстві, то маємо враховувати бачення всіх соціальних груп, якщо вони не суперечать законодавству і загальній моралі. Сімейні цінності від загальнолюдських, як не дивно, нічим не відрізняються.

Автор Евгенія Вірліч

Автор Евгенія Вірліч
Громадська активістка

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *