Повернемо собі ніч

Не зважаючи на значні успіхи правозахисників та прогресивні тенденції в законодавстві, жінки були й залишаються однією з найбільш дискримінованих груп людей та постійно зазнають утисків в усіх сферах життя. За статистикою кожна п’ята жінка була жертвою сексуального насильства. А найгірше те, що в багатьох випадках суспільство виправдовує дії гвалтівника та засуджує жертву: “А що вона собі думала, вдягаючи таку коротку спідницю?”, “Яка порядна жінка ходитиме вночі сама?”. Чи не кожна людина хоч раз за життя чула подібні речі.
“Повернемо собі ніч!” – саме під таким лозунгом у березні 1977 року пройшов мітинг проти насильства над жінками. Він був організований Міжнародним трибуналом злочинів проти жінок – з”їздом жінок, що стали жертвами насильства. Присутніми були понад 2000 учасниць з 40 країн. Хода зі свічками пройшла вулицями Брюселя.
Пізніше, в тому ж році, марш під лозунгом “Поверніть нам ніч!” відбувся в Римі як реакція на те, що значно зросла кількість згвалтувань. У 1977 році такі мітинги пройшли Західною Німеччиною, де жінки вимагали свободи самостійного пересування вдень і вночі без загрози бути згвалтованими чи стати жертвами домагань. У Великій Британії наприкінці 1977-го відбулося 11 таких мітингів, що були реакцією на вбивство маньяком 13 жінок в Лідсі.
До Сполучених Штатів Америки рух “Повернемо собі ніч!” добрався в 1978 році. Перша хода під цим лозунгом пройшла в Сан-Франциско 4 листопада. Протестуючі проти насильства та порнографії активістки групи “Жінки проти насильства в порнографії та ЗМІ”, в кількості понад 3000 осіб, пройшлися вночі Кварталом червоних ліхтарів – районом, де головним видом зайнятості жіночого населення є проституція.
“Жінкам постійно говорять бути дуже обережними і вживати заходів обережності, виходячи на вулицю в темний час доби. У деяких країнах, навіть в наші дні, жінкам не дозволяється виходити з дому ввечері. Так що якщо ми, жінки, боремося за свободу, то ми повинні почати з самого початку, борючись за свободу пересування, якої у нас не було і немає. Ми повинні розуміти, що свобода пересування є первинною умовою для будь-якої було свободи.” – сказала в 1979 році Андреа Дворкін – американська радикальна феміністка, що боролась проти експлуатації жінок в порнографії та взяла участь у першому марші “Повернемо собі ніч!” в Сполучених Штатах. Активістка доклала значних зусиль до боротьби проти експлуатації та дискримінації жінок, а також проти їх сексуальної об”єктивації. Ще з 1976 року, разом з однодумицями, вона намагалася створити радикально-феміністичну групу проти порнографії, яка, на її думку, пропагувала жорстоке поводження з жінками та виправдовувала культуру згвалтування. В 1979 році члени групи все ж створили організацію “Жінки проти порнографії”, вод якої Андреа вирішила дистанціюватись через відмінності у поглядах.
Зазвичай акції під лозунгом “Поверніть нам ніч” проходять в темний час доби у вигляді мовчазної ходи зі свічками, як символ того, що жінкам небезпечно ходити містом без супроводу чоловіків вночі. Проте не рідко їх учасниці скандують гучні лозунги, спрямовані закликати владу до вирішення проблем насильства над жінками та покарати винних у скоєнні злочинів проти жінок.
Одна з таких гучних акцій відбулася в Осло, столиці Норвегії, 29 жовтня 2011 року. Тоді близько 500 людей зі смолоскипами вийшли на Карл Йоханс гате, щоб висловити своє занепокоєння та невдоволення роботою поліції. Тоді протягом року в Норвезькій столиці було згвалтовано 48 жінок, причому двох з них в парку «Slottsparken», що знаходиться в 100 метрах від королівського палацу – місця, що охороняється найкраще в країні.
Цьогоріч, 29 жовтня, хода “Повернемо собі ніч!” вперше пройде Херсоном, організована Благодійною організацією “ІНША”, що вже понад 5 років бореться за права жінок. Її активістки беруть активну участь в адвокаційній кампанії, спраямованій на створення в Херсоні та фінансування з місцевого бюджету кризового центру для жінок, що страждають від домашнього насильства. Це один з найбільш приорітетних напрямків роботи організації, оскільки, як говорить статистика, домашнє насильство – одна з найчастіших причин смерті жінок. Та не лише від домашнього насильства страждають херсонки. За осінь 2019 року було знайдено вбитими і згвалтованими дві жінки. На початку вересня місто зколихнула новина про тіло жінки, знайдене в херсонському гідропарку – одному з найпопулярніших місць відпочинку в місті. За словами близьких, 36 річна мати двох дітей хотіла лиш на хвилинку вийти до магазину. Інший злочин відбувся 26 жовтня. На вулиці Кедровського (Таврійський мікрорайон), було знайдено тіло 38 річної жінки зі слідами насильницької смерті. Її було згвалтовано а потім задушено. Кілька годин по тому злочинця було затримано співробітниками поліції.
Подібні події неприпустимі в сучасному цивілізованому суспільстві, яким ми намагаємось бути, тому активістки Благодійної організації “ІНША” пройдуть під лозунгом “Повернемо собі ніч!”, щоб привернути увагу влади та громадськості до небезпеки, що чатує на жінок за кожним рогом нічного міста.

Автор Максим Шевченко

Максим Шевченко