Chachó
22 серпня в рамках Квір Форуму активіст та режисер Виталик Гавура (Vitalii Havura) презентував тизер фільму «Chachó», прем’єра якого пройде цього року на Одеському міжнародному кінофестивалі.
Короткометражна стрічка покаже глядачам тяжку долю ЛГБТІК+-людей в ромській общині. Фільм знято за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», Платформи культурних ініціатив «Ізоляція», посольства Нідерландів та Київпрайду.
«Ідея фільму, назва якого перекладається на українську як «Чесний», зародилася у мене два роки тому, коли я знімав фільм про ромську культуру на прикладі общини, що проживає в Ужгороді. – каже Віталій Гавура. -В ході знімального процесу я зрозумів, що це дуже гомофобне середовище. ЛГБТІК+-людей виганяють з общини, їх сім’ї переслідують. Мене це дуже вразило, тому я почав шукати інформацію про представників ЛГБТІК+ з ромської спільноти. Так я вийшов на правозахисні організації в Румунії, Словаччині, Чехії та познайомився з ромською активісткою Алёна Казанская, яка сильно допомогла мені в роботі над «Chachó». Разом з нею ми відшукували та систематизували інформацію про ЛГБТІК+-ромів, необхідну для фільму».
Зйомки фільму відбулися на початку червня, після ослаблення карантинних заходів, пов’язаних з пандемією COVID-19. Головну роль у «Chachó» зіграв відомий ромський активіст Роман, який наразі проживає закордоном. Чотири дні, які власне й тривав знімальний процес, нелегко далися всім учасни_цям:
– Після того, як про мою участь у зйомках фільму дізналась ромська община, – розповідає Альона Казанська – від мене відреклася родина, а дядько з тіткою були вимушені розлучитися.
Для ромів дуже важливо бути частиною спільноти, тому це стало великим ударом для всіх. Але мене заспокоює той результат, який приніс фільм. Він став початком довгого шляху, відкрив дискурс про ЛГБТІК+-ромів.
Альона звернула увагу на те, що у фільмі не буде перебільшень, відверто художніх вигадок. Все те, що побачать глядачі взято з історій реально існуючих людей, а під час зйомок сцен весілля за зразок брався відеозапис власного весілля активістки.
«Це все насправді відбувається й досі. Молоді мають продемонструвати закривавлене простирадло після першої шлюбної ночі. Якщо ж ні – тінь сорому падає на всю родину нареченої. Весілля – це взагалі одна з найважливіших подій в житті ромів. Інакше просто не може бути! Одна з найбільших проблем ромської общини полягає в тому, що це закрита спільнота, а саме в закритих общинах найбільш консервативні погляди.
Гомосексуальність для ромів – це не просто табу. Існування такого явища взагалі не визнається».
Варто зазначити, що в рамках Квір Форуму Альона Казанська також провела лекцію про ромську культуру, де розповіла про звичаї та традиції свого народу, а також розвіяла деякі міфи. Активістка розповіла про те, що роми – це не єдина община. Навіть на території України їх проживає декілька груп, що вже казати про увесь світ. І всі групи відрізняються одна від одної звичаями, правилами та способом життя. Альона поділилася своїм досвідом життя в ромській общині і з радістю відповіла на питання присутніх на лекції.
Захід пройшов за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung в Україні
Автор Максим Шевченко