Презентація зіна-піздіна: як працює низова арт-резиденція
Перформерка та активістка Sequin Lalaguna 22 серпня в рамках четвертого Квір Форуму презентувала свій досвід участі у «Шмезіденції» та розповіла про цей колективний проект, організованій угрупуванням «Сіль» в рамках «Пізданале». Результатом «Шмезиденції» стало створення «Зіна-піздіна». Марина розповіла про відмінності комерційних та некомерційних арт-проектів, та наочно продемонструвала, як працюють низові художні об’єднання.
Перформерка розповіла, що більшість пленерів в такому вигляді, як ми їх знаємо, відверто експлуатують працю художни_ць, надаючи їм матеріали для творчості, а натомість привласнюючи всі надбання заходу, та авторські права на них. Ідея влаштувати «Шмезіденцію» виникла у однієї з організаторок після того, як їй довелось заповнювати форму для участі в одному із заходів, що складалася з двох сторінок і портфоліо. Її це надзвичайно обурило. Натомість, ініціативна група «Сіль» вирішила відійти від подібних практик, та спробувати надати учасни_цям можливість творити в комфортних для них умовах, не претендуючи на результати роботи. Художни_ці могли працювати в звичних для себе умовах без будь-яких обмежень. Окрім того, учасни_цям не потрібно було заповнювати жодні форми для участі в резиденції, організатор_ки просто розіслали запрошення.
«Шмезиденція» охопила три міста: Київ, Дніпро та Львів, і проходила з 23 по 27 жовтня 2019 року. Художни_ці працювали в техніці urban sketch, а загальною темою, що об’єднала всі малюнки, була «Не_люди в місті». Метою заходу були звернення уваги на експлуатацію та самоексплуатацію художни_ць, критика антропоцентризму в культурі та, перш за все, підтримка художни_ць-активіст_ок у їх творчості та турбота про їх ресурс.
«Брати участь в «Шмезиденції» було дуже цікаво. – каже Марина Габа. – Вона кардинально відрізнялася від того, що мені доводилось бачити раніше. Ніякого тиску з боку організатор_ок, жодних дедлайнів, вимог. Ми просто малювали в своє задоволення. Так склалося, що більшість учасни_ць була з Дніпра. Ми збирались разом, спілкувалися, малювали. В такій атмосфері працювати дуже круто.»
Результатом «Шмезиденції» став «Зін-піздін», який Марина продемонструвала всім бажаючим, а один із примірників подарувала активістці БО «Інша» Боусовій Тані. Слід зазначити, що зін було створено в рамках першої «Шмезиденції», яка пройшла в рамках довгострокового проекту «Пізданале». Представлені в ньому малюнки зображають місто, в якому на першому місті стоїть не_людина. Деякі зображення демонструють красу і енергію безлюдного міста, а деякі піднімають гострі соціальні теми, такі як повсемісна бюрократія, коли, наприклад, без паспорту для держави ти вже й не людина. Також деякі учасни_ці зачепили тему бездомних тварин.
Загалом, зін справляє сильне враження, та демонструє інший погляд на мистецтво. Мистецтво без експлуатації та жорстких правил. Щоб проілюструвати, як працює низова мистецька самоорганізація, Марина Габа надала всім присутнім на презентації матеріали для творчості, такі як олівці, фломастери, ручки, блокноти та папір і запропонувала помалювати в своє задоволення. В ході процесу виникла ідея самостійно намалювати для учасни_ць заходу символічні сертифікати з жартівливим текстом, що посприяло знайомству та жвавому дружньому спілкуванню між усіма присутніми.
Захід пройшов за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung в Україні
Автор Максим Шевченко